سالروز شهادت دکترچمران

سی ویکم خردادسالروزشهادت مردخالص وعارف ومجاهد درراه خدا دکترمصطفی چمران برملت ایران تسلیت باد.این بزرگمرد پس ازمجاهدتهای فراوان درمبارزه بادشمنان انقلاب اسلامی وحضورمستمردرجبهه های جنگ تحمیلی عراق علیه ایران اسلامی وتلاشهای فراوان ولی بی ادعا در31خرداد 1360هجری شمسی درجبهه دهلاویه به شهادت رسید.اوعلیرغم  سطح بالای علمی و فنی مردی عارف ومجاهدوعاشق اسلام وحق وحقیقت بود.روانش شادباد. 

شهیددکترچمران

دکترچمران پس از تحصیل در دبیرستانهای البرز و دارالفنون تهران وارد دانشکده فنی دررشته الکترومکانیک شدو پس ازگذراندن دوره دانشکده فنی به عنوان شاگرد اول فارغ‌التحصیل شد. ایشان علاقه شدیدی به مسائل مذهبی داشت و از 15 سالگی در درس تفسیر آیت‌ا.... طالقانی و دروس منطق و فلسفه شهید مطهری شرکت می‌کرد. به هنگام تحصیل در دانشکده فنی از اعضای فعال انجمن اسلامی دانشجویان بود و در جریانات ملی شدن صنعت نفت و مبارزات آن فعالانه شرکت جست. در سال 1332 هجری شمسی با استفاده از بورس تحصیلی دانشجویان ممتاز، جهت ادامه تحصیل عازم آمریکا شد و در دانشگاه کالیفرنیا تحصیلات خود را طی کرد. در همان دانشکده، انجمن اسلامی دانشجویان را بنا نهاد و وقتی که رژیم شاه از فعالیت های اسلامی او در آمریکا مطلع شد بورس وی را قطع کرد. چمران با دریافت ممتازترین درجه علمی که همراه با تحسین بسیاری از صاحبنظران بود، درجه دکترای الکترونیک و فیزیک پلاسما را اخذ کرد. پس از واقعه 15 خرداد تصمیم به مبارزه مسلحانه با رژیم شاه گرفت و به همین منظور عازم مصر شد و مدت دو سال دوره آموزش های چریکی و جنگ های پارتیزانی را گذراند. چمران با جمال عبدالناصر در مسأله ناسیونالیسم عربی که ناصر به آن دامن می‌زد اختلاف پیدا کرده و پس از فوت وی عازم لبنان شد. در لبنان، آموزش دوره‌های چریکی به مبارزان ایرانی را آغاز کرد و با کمک امام موسی صدر، ‹‹حرکت المحرومین››‌ و نیز شاخه نظامی آن یعنی ‹‹جنبش امل››‌ را بنیان نهاد. شهید چمران در لبنان حملات بسیاری به مواضع صهیونیزم اشغالگر و نیروهای فالانژ وابسته به این رژیم داشت. با اوجگیری انقلاب اسلامی شهید چمران با نظر امام به وطن بازگشت و ابتدا به آموزش نخستین گروه از سپاه پاسداران پرداخت. در همان زمان به معاونت نخست وزیر منصوب شد. دکتر چمران پس از بروز غائله پاوه عازم منطقه شد و حماسه ساز کردستان شد. پس از این حماسه از سوی امام خمینی(ره) به وزارت دفاع منصوب شد و سپس به نمایندگی امام در شورای عالی دفاع در کنار حضرت آیت‌الله خامنه‌ای نصب گردید. در انتخاب دوره اول مجلس به عنوان نماینده تهران انتخاب شد اما با شروع جنگ تحمیلی با اجازه امام عازم جبهه‌های جنگ شد و ستاد جنگهای نامنظم را تشکیل داد و اقدامات بسیار مهمی در آن زمان که رکود بر جبهه‌ها حاکم بود انجام داد. در جنگ سوسنگرد مجروح شد اما از پای ننشست و دوباره به جبهه‌ها بازگشت و حماسه‌های بسیاری آفرید . سرانجام در 31 خرداد 1360 در مشهد دهلاویه به آرزوی دیرینش یعنی شهادت و لقاءا... رسید.  

 

شهیددکترچمران

خلاصه زندگینامه شهید دکتر مصطفی چمران:

ولادت:سال 1311 در تهران- تحصیلات: دکترای الکترونیک و فیزیک پلاسما

 برخى از فعالیتهاى شاخصدکترچمران قبل از پیروزى انقلاب اسلامى: شرکت درفعالیتهای مسجد هدایت- عضویت درانجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران- شرکت درمبارزات سیاسی دوران دکترمصدق از مجلس چهاردهم تا ملی شدن صنعت نفت- پیوستن به نهضت مقاومت ملی پس از مرگ دکترمصدق- مبارزه با رژیم شاه درسخت ترین شرایط- تاسیس انجمن اسلامی دانشجویان درآمریکا- گذراندن دوره های پارتیزانی وچریکی درمصر درزمان عبدالناصر- تعلیم چریک های مبارز ایرانی- اعتراض به جمال عبدالناصر درخصوص ناسیونالیسم عربی وملی گرائی افراطی- هجرت به لبنان وتاسیس سازمان امل به کمک امام موسی صدر- مبارزه با فالانژیستها درلبنان.

 پس از پیروزى انقلاب اسلامى: بازگشت به وطن پس از 21 سال هجرت- تربیت اولین گروههای پاسداران انقلاب درسعداباد-معاون نخست وزیر درامورانقلاب- پیگیری مبارزات با ضد انقلاب درکردستان وآزاد سازی شهرپاوه وسپس کردستان- منصوب شدن به وزارت دفاع توسط امام خمینی- نمایندگی مجلس شورای اسلامی دراولین دور انتخاب مجلس- نماینده امام خمینی درشورای عالی دفاع- تشکیل ستاد جنگهای نامنظم دراهواز- تشکیل واحد مهندسی فعال برای ستاد جنگهای نامنظم- زخمی شدن درحمله مزدوران عراقی به سوسنگرد- حضور درهمه جبهه های نبرد وارائه رهنمود-فرماندهی فتح تپه های الله اکبر- فتح دهلاویه شهادت: 31 خرداد سال 1360 – دهلاویه شهید دکتر چمران کمی قبل از شهادت درحالیکه شهادت یکی از فرماندهانش را به سایر رزمندگان تبریک وتسلیت می گفت چنین گفت : خدا رستمی را دوست داشت و برد اگر ما را هم دوست داشته باشد، می برد... "

منبع: مرکزاسنادانقلاب اسلامی به نشانی:

 http://www.irdc.ir/fa/calendar/34/default.aspx

 

شهید دکترچمران

/ 0 نظر / 15 بازدید