تاسوعای اباالفضل العباس(ع)

 تاسوعای حسینی تسلیت باد

پنجم دیماه برابربانهم محرم سالروز تاسوعا است.روزتاسوعا درزبان عرب به معنای روز نهم است.و منظور، روزنهم محرم سال 61 هجری قمریاست.این روز بدلیل ایثارها،فداکاریها وازخودگذشتگیهای حضرت اباالفضل العباس(ع) برادرباوفای حضرت امام حسین(ع) با نام آن حضرت همراه شده است ودراین روز به نام حضرت اباالفضل العباس(ع) سوگواری میشود.

در این روز شمر ذی الجوشن با دردست داشتن امان نامه ای از عبیدالله زیاد برای حضرت عباس ابن علی(ع) و سه برادرش عبدالله،جعفر و عثمان که فرزندان ام البنین که خوداز طایفه بنی کلاب و هم طایفه شمر بودند آورد وآنان را صدازد و موضوع امان نامه را با آنها درمیان گذاشت.آنها متفقا" گفتند: خدا تو را و امان تو را لعنت کند، ما امان داشته باشیم و پسر دختر پیامبر امان نداشته باشد؟!!

کربلا،بین الحرمین

 پس از رد امان نامه، عمربن سعد فریاد زد که: اى لشکر خدا! سوار شوید و شاد باشید که به بهشت مى‏روید!! و سواره نظام لشکر بعد از نماز عصر عازم جنگ شد.

امام حسین (ع) به حضرت عباس بن على(ع) فرمود: اگر مى‏توانى آنها را متقاعد کن که جنگ را تا فردا به تأخیر بیندازند و امشب را مهلت دهند تا ما با خداى خود راز و نیاز کنیم و به درگاهش نماز بگزاریم.پیام امام به عمرسعد رسانده شد.عمر بن سعد که مظنون به مسامحه کارى شده بود و شمر را رقیب خود مى دید، ابتدا از درخواست امام حسین (ع) سرباز زد اما برخى از فرماندهان سپاه ، از جمله قیس بن اشعث و عمر بن حجاج بر او اعتراض کردند و او را ملامت کردند. عمر بن سعد، ناگزیر درخواست امام حسین(ع) را پذیرفت. در این هنگام ، آرامش نسبى حاکم گردید و هر دو سپاه به خیمه گاه خویش برگشته و منتظر فرا رسیدن روز بعد یعنی روز عاشوراشدند. روز عاشورا رو زی است که امام حسین(ع) و 72 تن از  یاران نزدیکش بدست سپاهیان عمر سعد وشمر ذی الجوشن بطرز فجیعی به شهادت رسیدند. السلام علیک یا اباعبدالله الحسین

/ 1 نظر / 11 بازدید